ספרים שראו אור בחודש אפריל 2010 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 27 ספרים ב 4 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 -3 -4 --הבא
 13 מחברות - יומן מגטו לודז

13 מחברות - יומן מגטו לודז
מאת: יעקב פוזננסקי

ב-9 באוגוסט 1944 יעקב פוזננסקי עונה להם מתוך הגטו הסגור בלודז': "אלמלא היינו עדים לאירוע הזה, אלמלא הייתי רואה היום את האקציה לא הייתי מסוגל להאמין שדבר כזה יכול להתרחש במאה העשרים. אם נרצה אחרי המלחמה לספר אי פעם את חוויותינו יסרבו השומעים להאמין למשמע אוזניהם, אבל אני יכול להבטיחם חגיגית שזוהי האמת לאמיתה".

הוצאה לאור: יד ושם

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 אוכלים לדעת

אוכלים לדעת
מאת: רוחמה וייס

מדוע בחרו יוצרי התלמוד ועורכיו להציע בספרות התלמוד מגוון עשיר של סיפורי סעודה? מהו הסיפור החברתי והפסיכולוגי המוצפן במסווה התמים של תיאורי סעודות חכמים? בספר: אוכלים לדעת נבחרו בקפדנות ומוצגים כשמונים סיפורים תלמודיים שבמוקדם מתקיימות סעודות חכמים. מקובל לראות בסעודה אירוע המאפשר שיתוף, חברות, נדיבות והזדמנות לפתיחת הלב באווירה אינטימית. לצד חוויות אלה מבקש ספר זה להדגיש את האלמנטים החזקים של התחרות ומאבקי שליטה וכוח, האופייניים לספרות חז"ל ובאים לידי ביטוי בדרכים ייחודיות הקשורות לחוויה של אכילה משותפת.

הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד וספרית הילל בן חיים

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 אין אלוהים מלבד אללה

אין אלוהים מלבד אללה
מאת: רזא אסלאן

אין אלוהים מלבד אללה פורש בפני הקורא את סיפורו של האיסלאם, מימי הנביא מוחמד, דרך הניסיונות לפרש את בשורתו - משימה שפילגה את הקהילה המוסלמית. הוא מגיע עד ימינו אלה, עידן הרפורמציה העקוב מדם - מהפכה מטלטלת שהצמיחה, בין השאר, את אוסאמה בן לאדן, הביאה לנפילת מגדלי התאומים, ותכריע בסופו של מאבק את פניו ודמותו העתידית של האיסלאם.

הוצאה לאור: גורדון

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 אני יוסף אחיכם

אני יוסף אחיכם
מאת: רות בקי-קולודני

הוא פעל בחשאי, ודמותו מוכרת אך לקומץ, אבל רבים חבים לו את חייהם. חייו שלו הוקדשו להצלת יהודים, להבאתם לארץ ולקליטתם כאן. כמנהל פעילות הג´וינט באירופה במלחמת העולם השנייה עסק בין השאר במימון המרד בגטו ורשה כמו גם במאמצי ההצלה שעשה קסטנר בבודפשט, היה ממארגני תנועת ´הבריחה´, ההעפלה הלא־לגאלית, וקליטת בני ארצות המזרח במדינת ישראל.

הוצאה לאור: מודן

סיווג: ספרות לא בדיונית

 בין צלב הקרס לסהרה

בין צלב הקרס לסהרה
מאת: רוברט סטלוף

במטרה להבין את מגפת הכחשת השואה בארצות ערב ובעולם המוסלמי כולו, יצא רוברט סטלוף לארצות צפון אפריקה, ובמשך ארבע שנים חיפש גיבור ערבי שיש בסיפורו כדי לשנות את האופן שבו הערבים רואים את היהודים, את עצמם, ואת ההיסטוריה שלהם בתקופה הנאצית. בארבע השנים האלה התגורר סטלוף עם משפחתו ברבאט, בירת מרוקו, ושם התמקד בחשיפת סיפורים על "גיבורים" ו"נבלים" ערבים בתקופת השואה בהסתמך על ארכיונים, ראיונות וביקורים במחנות עונשין ובמחנות כפייה בצפון אפריקה.

הוצאה לאור: דביר ויד ושם

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 בכלא אני נחה

בכלא אני נחה
מאת: מימי אייזנשטדט, מיכל סופר, עודדה שטיינברג

שמונה ראיונות עם אסירות שביצעו עבירות קשות וקיבלו עונשי מאסר כבדים, חושפים בדיבור את עולמן הסדוק. אסירות שלמרות השוני ביניהן וקולן הייחודי הן כל כך דומות כמייצגות תופעות חברתיות קשות: ילדות חסרה, התעללות פיזית ונפשית, אלימות, בדידות, נכיור ותלישותף התמכרויות, מחלות וקורבנות, העדר רשתות חברתיות, חלל ריק בכל הנוגע למשאבים נפשיים וכלכליים ולהעדרם של גורמים תומכים. שמונה אסירות שמצוקותיהן הקשות ופגיעה בגופן ובנפשן על ידי קרוביהן הביאו אותן להפרות חוזרות ונשנות של החוק. האם היתה זו לדידן הבחירה ברע ביותר, או ברירת מחדל?

הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 גואנג דזה: הספר האמיתי של פריחת הדרום

ג'ואנג דזה: הספר האמיתי של פריחת הדרום
מאת: (אנתלוגיה) ג'ואנג ג'ו

הג'ואנג דזה, אנתולוגיה המיוחסת לג'ואנג ג'וֹ בן המאה ה-4 לפנה"ס אך מקובל שנערכה כ-600 שנה אחריו, הוא חיבור יחיד במינו: צירוף נפלא של חשיבה רעננה, שירה, משלים וסיפורים, בעיטה במוסכמות, עושר ציורי, הומור, ספקנות ואמונה, ארציות וריחוף. זהו המקור החשוב ביותר להבנת הפילוסופיה של הדאו, שם כללי ביותר לזרמים במחשבה הסינית הקדומה, שיצאו נגד המסורת וההיררכיה.

הוצאה לאור: חרגול

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 גוף ראשון, מצלמה

גוף ראשון, מצלמה
מאת: שמוליק דובדבני

בגוף ראשון, מצלמה מראה שמוליק דובדבני דרך שורה של סרטים ישראליים שרבים מהם זכו לתהודה עולמית - בהם "יום הולדת שמח מר מוגרבי", "שנת 66 היתה טובה לתיירות", "לילדים שלי" ועוד - כי המבט התיעודי האישי הישראלי נושא חותם ייחודי שבו מתמזגים הזיכרון וההדחקה האישיים עם הזיכרון הלאומי.

הוצאה לאור: כתר

סיווג: ספרי אומנות ועיצוב

ספרים שראו אור בחודש אפריל 2010
מוצגים 27 ספרים ב 4 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 -3 -4 --הבאסמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים