הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש מאי 2014 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 11 ספרים ב 2 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 --הבא
 אהבה זה כל הספר

אהבה זה כל הספר
מאת: חיים שפירא

את מי תפגשו בין דפי הספר? להלן רשימה חלקית: על אהבה, תשוקות ורוחות רפאים, סולם האהבה של דיוטימה, חוקי האהבה המשעשעים של אנדריאס קפלנוס, אנטומיה של קנאה, שני סיפורי אהבה של צ'כוב ושיחה דמיונית בינו לבין נבוקוב, אהבה חופשית על פי שפינוזה, "החצי השני" ותובנותיו של טולסטוי על ברית הנישואים, שבעה עקרונות לניושאים מוצלחים, תשע סיבות שבזכותן שווה לחזור שוב על החיים, מישל מונטיין על הקשרים שבין אהבה לידידות, מסעו של מרסל פרוסט בעקבות אהבה אבודה שבו מצא אושר עילאי.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 גלות ופרשנות

גלות ופרשנות
מאת: אביהו זכאי ודוד ויינשטיין

טראומה, בייחוד טראומה פוליטית, תמיד מותירה חותם על היצירות שנכתבו בעקבותיה, למרות מאמצינו להסתיר אותה מאחורי מסך של למדנות ושפה זהירה. ספרם של אביהו זכאי ודוד ווינשטיין דן בכתבים של הנס בּארוֹן, אריך אוּארבך, ליאוֹ שטראוס וקרל פּוֹפּר, תוך כדי הצבתם בהקשר החברתי, האידיאולוגי והפוליטי של זמנם. אנשי הרוח היהודים האלה, דוברי הגרמנית, שבדרך כלל לא עוסקים בהם במשותף, נמלטו מיבשת אירופה עם עליית הנאציזם בשנות ה-30. אצל כל אחד ואחד מהם חולל האסון הפוליטי של הפשיזם האירופי גם משבר אינטלקטואלי עמוק, ולכן הם הפכו את עבודותיהם למאבק נגד הנאציזם והפשיזם בשנות ה-30 וה-40.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 הפנטום הנאצי

הפנטום הנאצי
מאת: דנה אריאלי

הפנטום הנאצי מתאר את מסעותיה של דנה אריאלי ברחבי גרמניה בחיפושה אחר שרידים של האדריכלות הנאצית והעיצוב הנאצי. בספר זה מתקיים שילוב בין מחקר אקדמי על אודות סוגי הפתרונות שאומצו בגרמניה ביחס לשרידים, ראיונות עומק עם אוצרים, משמרים וחוקרים שהתמחו באדריכלות ובעיצוב בגרמניה הנאצית, לצד יומן מסע אישי וקטלוג תצלומים של המחברת. כל אלה נשזרים ביחד על מנת להציע לקוראים כמה נקודות מבט על העבר הנאצי, ובתוך כך לספק הצצה ייחודית אל נבכי ההיסטוריה של גרמניה הנאצית תוך כדי התמקדות בסוגיות שלא נחקרו עד כה.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 חיבורים

חיבורים
מאת: עזה צבי

הרשימות המכונסות בספר זה נכתבו במהלכן של שלושים שנה לערך. הן נתפרסמו בבימות שונות. את הרשימה "השיר ניגף בעוצמת הנידוי" השלימה עזה צבי שבועות ספורים לפני פטירתה הפתאומית. בשנים האחרונות לחייה עסקה עזה צבי בכינוס מסותיה לסֵפר. היא ניגשה אל המלאכה בדרכה המיוחדת - איטית, מהורהרת, טוטאלית. זעיר שם זעיר שם הכניסה במסות תיקונים מעטים: החליפה מילה ברעותה, שינתה סימן פיסוק, לעיתים רחוקות הוסיפה משפט. וכאשר לקח את לִבּהּ הרעיון לכתיבת מסה חדשה (או לארגן ערב ספרותי, או לשאת דברים במפגש רעים...), התמסרה לו, כדרכה, כל כולה,

הוצאה לאור: אבן חושן

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 חמישה ימים שזעזעו את העולם

חמישה ימים שזעזעו את העולם
מאת: ניקולס בסט

ב-28 באפריל 1945 נגרר בניטו מוסוליני ממיטת פילגשו, הוצא מביתו ונורה למוות. יומיים לאחר מכן התאבד אדולף היטלר בירייה בבונקר בברלין. שני הדיקטטורים מצאו את מותם, ובכך הקיץ הקץ על המערכה האירופית של המלחמה הקשה ביותר שידעה המאה העשרים. חמישה ימים שזעזעו את העולם מתאר את קורות הימים הדרמטיים האלה מזווית חדשה ומסעירה, באמצעות שורת עדי ראייה מפתיעים: מי מאתנו יודע שאחותו של היטלר חיה באלמוניות, בשם גברת וולף, מכונסת בבית הארחה בעוד האורחים דנים במות אחיה? או שרומן פולנסקי בן האחת עשרה שרד כפרא המתרוצץ ברחובות קרקוב? או שאודרי הפבורן נמלטה מחטיפה לבית בושת של הוורמאכט וסבלה מתת-תזונה קשה?

הוצאה לאור: כתר

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 חפצים: עיצוב תעשייתי בישראל

חפצים: עיצוב תעשייתי בישראל
מאת: יונתן ונטורה

בספר זה משתמש יונתן ונטורה בשיטות מחקר אנתרופולוגיות כדי לענות על שאלות אלה ורבות אחרות המרכיבות את העולם המרתק של העיצוב התעשייתי. ספר זה הוא תוצר של עבודת שדה שנערכה במשך שנתיים בשלושה סטודיות מרכזיים בישראל, והוא מתעמת עם השאלות הללו תוך כדי הצגת עולמם המקצועי של המעצבים התעשייתיים. כתשובה מרכזית לשאלות אלה טוען המחבר שבתקופות של משבר כלכלי ופוליטי על המעצב לחזור ולהיות מעורב בחברה שבה הוא חי ולהתמקד בייעול חייהם של הסובבים אותו, ולא לייצר בהכרח מגוון אינסופי של מוצרי צריכה יוקרתיים. הכתיבה הנהירה, הברורה והקולחת של חפצים הופכת את הספר לחובה עבור כל העוסקים בתחום העיצוב ולכל המתעניינים בתרבות חזותית או חומרית.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי אומנות ועיצוב

 לקראת פילוסופיה של הצילום

לקראת פילוסופיה של הצילום
מאת: וילם פלוסר

בספר לקראת פילוסופיה של הצילום, אשר ראה אור לראשונה בגרמניה בשנת 1983, מייצר וילם פלוסר לקסיקון לשוני-מושגי פורה; הוא מנסח ארגז כלים שמוסיף להשפיע על פילוסופים של הצילום, על צלמים ועל הבנת הצילום הדיגיטלי ושימושיו המקוונים עד היום. מחשבתו הרחבה של פלוסר מעניקה כלים קוגניטיביים שעומדים לרשות האדם בעידן הנוכחי, הרבה מעבר לתחום המקצועי של הצילום. כתיבתו המתגרה והצלולה, במעין סחף מניפסטי, מפרקת מושגים שגורים ומוכרים ומייצרת באמצעותם משמעות מאתגרת חדשה. מושגים כמו דימוי, דמיון, פולחן הטקסט, מערך (apparatus), מציאות, פענוח, אנתרופיה – כל אלה נרקמים לטקסט מבריק וייחודי.

הוצאה לאור: רסלינג וסיפ

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 מסך הברזל

מסך הברזל
מאת: אן אפלבאום

כשהסתיימה מלחמת העולם השנייה ניגשו סטלין והמשטרה החשאית שלו במרץ ובאכזריות לא תתואר להשליט משטר חדש ותובעני – קומוניזם – בשטחים העצומים שנפלו לידיהם במזרח אירופה. מדינות שנבדלו זו מזו בכל מובן ועניין, נאלצו להכפיף את עצמן לסד המאחד של מוסקבה. אן אפלבאום מתארת בפירוט נוקב ומקפיא כיצד נוצקו המשטרים החדשים במזרח אירופה וכיצד נראו חיי היום־יום בהם. המפלגות הפוליטיות המסורתיות, הכנסייה, אמצעי התקשורת, ארגוני הנוער ומוסדות החברה האזרחית – כל אלה הוכפפו לצוויו ולרצונותיו של העריץ האדום.

הוצאה לאור: עם עובד

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

ספרים שראו אור בחודש מאי 2014
מוצגים 11 ספרים ב 2 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 --הבאסמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים