הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש אוקטובר 2012 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 4 ספרים
 האתגר של השפינוציזם

האתגר של השפינוציזם
מאת: יוסף בן שלמה

חיבור יחיד במינו, מדהים בהיקף המידע שהוא פורש בפני הקורא ולא פחות מזה בעמקות הניתוח ודקותו. אף על פי שעל הפילוסופיה של שפינוזה נכתבו ספרים ומאמרים הרבה העשויים לאכלס חדר לא קטן לא ידוע לי על שום מונוגרפיה דוגמת זו של בן-שלמה הפורשת יריעה כה רחבה ודנה בצורה שיטתית ומעמיקה בשאלת ההתקבלות של תורתו. ידוע לי על התייחסויות בודדות, ואף הן לא רבות, לזיקה שבין הוגים מאוחרים יותר במחשבה האירופית ובהגות היהודית לכתבי שפינוזה, אך אף אחת מהן אינה מגיעה לדרגת מיצוי הנושא אליה הגיע לדעתי בן-שלמה.

הוצאה לאור: כרמל

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 הסינגולריות מתקרבת

הסינגולריות מתקרבת
מאת: ריי קורצווייל

בספרו הסינגולריות מתקרבת בוחן קורצווייל את השלב הבא בתהליך האבולוציוני: איחוד האדם עם המכונה. בשלב זה יתמזגו הידע והמיומנויות שבמוחותינו עם הקיבולת, המהירות ויכולת שיתוף המידע הגדולים לאין שיעור של מעשי ידינו. המיזוג הזה הוא עיקרה של הסינגולריות – פרק הזמן שבו תיעשה בינתנו יותר ויותר לא-ביולוגית, ואדירה פי מיליארדים מכפי שהיא כיום. בעולם החדש לא תהיה עוד הבחנה ברורה בין אדם ומכונה, בין מציאות ממשית ומציאות וירטואלית. במישור המעשי, הזדקנות האדם ומחלותיו ייבלמו; זיהום הסביבה ייפסק; בעיות הרעב והעוני בעולמנו ייפתרו. הננוטכנולוגיה תאפשר לנו ליצור כל מוצר חומרי ותהפוך בסופו של דבר אפילו את המוות לבעיה שאפשר לפותרה.

הוצאה לאור: מאגנס

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

 התינוק ומי-האמבט

התינוק ומי-האמבט
מאת: נינה קולטארט

התינוק ומי האמבט הוא ספרה השלישי והאחרון של הפסיכואנליטיקאית הבריטית נינה קולטארט (1927 –1997), והראשון מיצירתה המתורגם לעברית. היא מצהירה בפתחו שהוא ככל הנראה ספרה האחרון, סוף חיי הכתיבה שלה, וכשנה לאחר פרסומו שמה קץ לחייה. כריסטופר בולאס כותב במבוא לספר כי "זהו הביטוי המוצלח ביותר של הזרם הפסיכואנליטי העצמאי שנזכה לראות אי־פעם". הספר, העוסק בנושאים תאורטיים, במקרים קליניים ובעניינים הקרובים לליבה של קולטארט כמו "סוֹפים" - בטיפול ובחיים – ובודהיזם, מציע מבט רטרוספקטיבי ורפלקטיבי על עבודתה.

הוצאה לאור: כרמל

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 רוח עצוב

רוח עצוב
מאת: מוקי צור

רוח עצוב, ספרו של מוקי צור פורש לעיני הקורא את סיפור חייו של יצחק קצנלסון; מסמכים ופרקי יצירה מימי נעוריו; התכתבותו עם י.חי. ברנר; עדויות של אלה שהכירוהו; פנקס ויטל - יומן-עדות בעברית על שואת היהודים; והקינה רבת העצמה באידיש "שיר על העם היהודי הנהרג". שתי היצירות שנכתבו בוויטל: האחת - קטעי היומן, והאחרת - שירה עזה, מזעזעת ומטלטלת ערב הירצחו, הן אנדרטת זיכרון למיליוני הנספים.

הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד

סיווג: ספרות לא בדיונית

  מוצגים 4 ספרים
סמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים