הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש יוני 2012 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 11 ספרים ב 2 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 --הבא
 LUMA  צילום מודרני במחצית הראשונה של המאה ה-20

LUMA צילום מודרני במחצית הראשונה של המאה ה-20
מאת: איה לוריא, עורכת

קטלוג התערוכה LUMA - צילום מודרני במחצית הראשונה של המאה ה-20 המפנה זרקור אל מגמת "הראייה החדשה" כתופעה ייחודית בהיסטוריה של צילום האוונגרד המודרני, שהופיעה בו זמנית במרכזים שונים ברחבי אירופה ומאוחר יותר בארצות-הברית. את השם "הראייה החדשה" טבע בספר בשם זה לסלו מוהולי-נאג', אמן רב-תחומי ומורה רב השפעה, שהדגיש את הקשר בין חקירה אמנותית חדשנית לרעיונות אוטופיים של מודרניזם וקדמה. "הראייה החדשה" לא הייתה תנועה אמנותית מגובשת במובן המסורתי, אלא ביטאה הלך רוח מסוים, עולם ערכי ומחויבות לאקספרימנטליות מדיומלית.

הוצאה לאור: sip - מכון שפילמן לצילום

סיווג: ספרי אומנות ועיצוב

 בעיית שפינוזה

בעיית שפינוזה
מאת: ארווין יאלום

כשאלפרד רוזנברג בן השש-עשרה נקרא ללשכת המנהל בשל התבטאויות גזעניות שלו בבית הספר, הוא נאלץ - כעונש - לשנן קטעים על שפינוזה מהאוטוביוגרפיה של המשורר הגרמני הגדול, גתה. רוזנברג המום לגלות שגתה, האליל שלו, היה מעריץ נלהב של ברוך שפינוזה, הפילוסוף היהודי בן המאה השבע-עשרה. גם לאחר תום לימודיו עדיין רודפת את רוזנברג בעיית שפינוזה הזאת, המטרידה נאצים רבים: איך ייתכן שגתה, גאון התרבות הגרמני, קיבל את השראתו מנציג של גזע נחות כל כך, שהוא עצמו היה נחוש להשמידו?

הוצאה לאור: כנרת

סיווג: ספרות לא בדיונית

 הבית והדרך

הבית והדרך
מאת: איתמר לוי

בספרו הבית והדרך – עיונים בדמיון הפסיכואנליטי מתבונן לוי בדמיון ובחשיבה החזותית בפסיכואנליזה. הוא פותח באוצר הדימויים של פרויד – ארכיון אדיר ממדים של עולמות גיאוגרפיים ואנטומיים, ארכיאולוגים וארכיטקטוניים, אופטיים והידראוליים, חשוכים ומוארים. האוצר הזה מוצג בספר כבמוזיאון אשר בו הקוראים יכולים לשוטט ולהתבונן. בין הדימויים השונים מתגלים במהלך ה"סיור" הבית והדרך כשני דימויי-על ארכיטיפיים אשר חוזרים ומופיעים בכתבי פרויד וממשיכיו ומעצבים את הדמיון הפסיכואנליטי.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 היקום האלגנטי

היקום האלגנטי
מאת: בראיין גרין

גרסה מעודכנת עם הקדמה חדשה, בתרגום חדש של עמנואל לוטם. בכישרונו הנדיר למזג תובנה מדעית עם סגנון כתיבה נאה, אלגנטי ממש כמו התיאוריות שהוא מסביר, בראיין גרין – אחד מגדולי המומחים בעולם לתורת המיתרים, ומחבר רב-המכר מארג היקום - מסיר בזה אחר זה את צעיפי התעלומה האופפים את תורת המיתרים. בסופו של דבר הוא חושף לפנינו יקום בעל אחד-עשר ממדים, שבו מארג המרחב עצמו נקרע ומאחה את עצמו שוב ושוב, וכל החומר, החל בקוורקים הפעוטים וכלה בגלקסיות האדירות, נוצר על-ידי הרטט של לולאות זערוריות של אנרגיה.

הוצאה לאור: מטר

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

 מה זה להיות אותנטי

מה זה להיות אותנטי
מאת: יוחאי אופנהיימר

ספרו של יוחאי אופנהיימר מתאר את השירה שנכתבה בעברית על ידי יוצרים ויוצרות מזרחים בארבעים השנים האחרונות. שירה זו היא בעלת מטענים חווייתיים ועמדות אידיאיות ותרבותיות, אשר על אף השוני והניגודים שעולים מהם הם יוצרים מרחב כתיבה משותף. תודעת המזרחיות אשר משותפת לבני עדות שונות מחלחלת למכלול של תחומים שבהם עוסקת כתיבתם: היא קשורה בתפיסת הזהות העצמית והקולקטיבית שלהם, באותה מידה שבה היא נוגעת ליחסם למסורת הספרותית העברית ואל הלשון העברית שבה הם כותבים...

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 מלחמותיה החדשות של ישראל

מלחמותיה החדשות של ישראל
מאת: אורי בן־אליעזר

בתוך שנים מועטות התהפך הגלגל: מהסכם שלום עם ירדן ועם הפלסטינאים, מלחיצת יד היסטורית בין רבין לערפאת על מדשאות הבית הלבן וטקס מרגש של הענקת פרס נובל לשלום שהוענק לאדריכלי ההסכם, למלחמה. למלחמה מסוג מיוחד וחדש. האם אך מקרה הוא שברבים ממאפייניה החדשים דמתה המלחמה החדשה הזו למלחמות אחרות שהתרחשו באותה עת בעולם? האם אך מקרה הוא כי אינתיפאדת אל-אקצה הייתה חוליה בשרשרת של עימותים מזוינים בין ישראל לסביבתה שבאו לאחר חתימת הסכמי אוסלו, ושנמשכים למעשה עד היום?

הוצאה לאור: ההוצאה לאור אוניברסיטת ת"א

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 מלחמת יום הכיפורים

מלחמת יום הכיפורים
מאת: בועז וונטיק וזכי שלום

מלחמת יום הכיפורים מהווה קו פרשת מים בחברה הישראלית וטראומה לאומית שפצעיה טרם הגלידו גם כעבור ארבעה עשורים. מאז שלהי שנות ה-70 של המאה ה-20 החלו להתפרסם, בהדרגה, חיבורים אקדמיים וספרי זיכרונות של מדינאים אמריקאים, סובייטיים, ישראליים ומצריים אשר סוקרים את מדיניות ארצות הברית במזרח התיכון בשנים שקדמו לפריצתה של מלחמת יום הכיפורים. עם זאת, למרות חשיבותו של הנושא טרם נכתב מחקר מקיף בתחום זה המבוסס על מקורות ארכיוניים ומקורות ראשוניים אחרים. חלק ניכר מהחומרים הקשורים לנושא נפתחו לעיון החוקרים רק לאחרונה והם מאפשרים בחינה לעומק, על בסיס מחקר אקדמי, של אחת התקופות המכריעות והמרתקות ביותר בתולדות יחסי ישראל-מצרים, ובמידה רבה גם של המדיניות האמריקאית במזרח התיכון.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 תיאוקרטיה והומניות

תיאוקרטיה והומניות
מאת: מנחם רצון

בתקופה האחרונה גוברת ההתעניינות באברהם אבן עזרא (1164-1089), מגדולי פרשני המקרא ומחשובי ההוגים היהודים בימי הביניים. ספר זה בוחן את העקרונות המדיניים והחברתיים בהגותו של ראב"ע. באופן הזה הוא מהווה השלמה חשובה לשורת מחקרים שהתפרסמו על ראב"ע אשר בוחנים את הגותו הפילוסופית, את מפעל הפרשנות שלו לספרי המקרא, את כתביו האסטרולוגיים ואת עבודתו בשדה הדקדוק. בספרו של מנחם רצון נרקמת לראשונה תמונה מקיפה של השקפת עולמו החברתית והמדינית של ראב"ע, תוך כדי התייחסות למגוון יצירותיו: פרשנות המקרא, חיבוריו המדעיים ואף שיריו.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

ספרים שראו אור בחודש יוני 2012
מוצגים 11 ספרים ב 2 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 --הבאסמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים