הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש ינואר 2011 - כל הספרים
מוצגים 55 ספרים ב 7 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 -3 -4 -5 -6 -7 -
 ספר העוף

ספר העוף
מאת: בני סיידא ואבי ביטון

והנה מגיע חביב הקהל - העוף. נדמה שהמטבח הישראלי מכיר אותו כל כך טוב, אך לשמחתנו הוא עדיין מחדש ומפתיע בשלל מתכונים שלא הכרנו. אפשר להכין ממנו מנות קלות־הכנה לצד תבשילי קדירה, אפשר לצלות אותו או להקפיץ במחבת, אפשר להכין ממנו מרקים מפתים - העוף מקבל הכול באהבה.

הוצאה לאור: מודן

סיווג: ספרי פנאי ואוכל

 על פרשנות והבנה

על פרשנות והבנה
מאת: רות לורנד

פרשנות נעשתה לנושא מרכזי בהגות בת זמננו בשל האמונה שזו פעילות שאין מנוס ממנה: כל הבנה, כך נטען, היא פרשנות וכולנו מפרשים בלא הרף. הספר על פרשנות והבנה קורא תיגר על הטענה ש"הכול פרשנות". רות לורנד בוחנת מגוון פעילויות קוגניטיביות, שהפרשנות איננה אלא אחת מהן, ומאפיינת כל פעילות על פי הבעיה המעוררת אותה. פרשנות כתבי הקודש משמשת פרדיגמה מרכזית בדיון, והמסקנות מועתקות לתחומי הפרשנות החילונית. פרשנות, טוענת לורנד, איננה תולדה של מכניזם קוגניטיבי ואין היא נדרשת בכל עניין. זו פעילות רציונלית, מודעת וסלקטיבית החותרת לשיקום שלמותו של מושאה תוך קשרי גומלין עם פעילויות קוגניטיביות אחרות. פרשנות היא פלורליסטית מטבעה. היא מציגה אפשרויות, וערכה אינו נקבע רק על פי ההתאמה לעובדות.

הוצאה לאור: ההוצאה לאור אוניברסיטת תל אביב

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 פראני וזואי

פראני וזואי
מאת: ג´. ד. סלינגר

"פראני", סיפור קצר המתרחש בעיירה אוניברסיטאית נטולת שם, מתאר את סלידתה הגוברת של פראני הצעירה מן האנוכיות והזיוף שהיא רואה סביבה. "זואי", נובלה המתמקדת בקשר שבין זואי לפראני (ולבני משפחתו בכלל): בעת שפראני חווה משבר רוחני קשה בסלון בית הוריה במנהטן – מה שמדאיג מאוד את אימה בסי – זואי מנסה להעניק לה אהבה והבנה, תובנות ועצות טובות.

הוצאה לאור: כתר

סיווג: ספרות מתורגמת

 רשימותיו האחרונות של תומס פ למען הכלל

רשימותיו האחרונות של תומס פ' למען הכלל
מאת: של אסקילדסן

ברשימותיו האחרונות של תומס פ' למען הכלל נמצא פרקים בחייו של קשיש נורווגי המציגים מבט ייחודי על העולם ועל החיים. כל סצנה היא פנינה ספרותית אמיתית, כל משפט מכיל עולם ומלואו. המינימליזם בכתיבתו שֶל אסקילדסן הוא הכלי שדרכו סוחט הסופר מן המציאות מצבים בלתי צפויים, מלאי הומור, אירוניה, מרירות, ביקורת ותובנות אישיות. אלו רשימות על הזיקנה, על העיר, על מערכות יחסים מאוחרות, על היום יום. הן חושפות את הדרך שבה תופס האדם, ממרומי שנותיו, את החברה המודרנית הסובבת אותו ומציגות את מקומו ביחס לחברה.

הוצאה לאור: סמטאות ספרים

סיווג: ספרות מתורגמת

 שטח משותף: תל-אביב 2010-1988

שטח משותף: תל-אביב 2010-1988
מאת: פראנס לבה-נדב

"שטח משותף" הוא פרויקט צילומי מתמשך מסוף שנות השמונים. הצילום מרבה לעסוק במרחב הציבורי ובמרחב הפרטי, אבל מה בדבר שטח ההפקר שביניהם, התחום המפורז? המצלמה של פראנס לבה-נדב משוטטת באזור הדמדומים שבין הרחוב לבית, החצרות, השבילים, המבואות וחדרי המדרגות של הבניינים הבורגניים במרכז תל-אביב. במעין ישימון אורבני נוסח הסגנון הבינלאומי האירופי, מרחב ריק כמעט לגמרי מדייריו, היא בוחנת את המפגש שבין החוץ לפנים, בין רשות הרבים לרשות היחיד, בין מבט קונקרטי למבט סוגסטיבי, בין הבנאלי לפואטי, בין העבר לעל-זמני, בין הארצי לרוחני.

הוצאה לאור: חרגול

סיווג: ספרי אומנות ועיצוב

 שלדים בארון

שלדים בארון
מאת: יוסף שביט

מסביב לגלוי ולנסתר בפרשת בר ולאורך צירי זמן שונים, רוקם יוסף שביט עלילה מרתקת ורבת תהפוכות על מאמצי הריגול הסובייטי בישראל לאורך עשרות שנים. בהסתמך על מחקר יסודי ומעמיק בפרשה וברקע שלה ועל שיחות עם ותיקי שירות הביטחון הכללי, הוא מתווה תרחיש מפתיע שהיה עלול בהחלט להתממש בהוויה המורכבת של התקופה. בעלילת הספר משולבות יחדיו פיסות מציאות בדוקות שאכן היו ופיסות דמיון שאינן מנותקות מהמציאות הזאת. שלדים בארון הוא סיפור מסעיר על מה שהיה בפועל וגם על מה שעדיין נותר בגדר האפשר.

הוצאה לאור: ידיעות ספרים

סיווג: ספרות מקור

 תור הפלאות

תור הפלאות
מאת: אהרן אפלפלד

תור הפלאות ראה אור לראשונה בשנת 1978, והוא הרומן הראשון הגדול של חתן פרס ישראל לספרות אהרן אפלפלד. ברונו, נער מתבונן ורגיש, ואמו חוזרים ברכבת-לילה, "בקרון שמור עם מושבים יציבים, מפיות לבנות, רקומות במקום המיועד לראש". לאחר זמן-מה נכנסת לקרון מלצרית, נערה צעירה, ו"החלה מגישה קפה-לילה ועוגות גבינה". בתוך הסצנה השלווה והאנינה הזו, המייצגת את הווי החיים של השכבה היהודית הבורגנית בממלכה האוסטרו-הונגרית, משלב אפלפלד רכיבים מאיימים המעידים על כך כי הנסיעה הזו, המתרחשת על סף מלחמת העולם השנייה, שונה מקודמותיה והיא מבשרת נסיעה אחרת

הוצאה לאור: כנרת וזמורה ביתן

סיווג: ספרות מקור

ספרים שראו אור בחודש ינואר 2011
מוצגים 55 ספרים ב 7 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 -3 -4 -5 -6 -7 -סמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים