הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש נובמבר 2009 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 16 ספרים ב 2 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 --הבא
 אבי אבי

אבי אבי
מאת: משה מאיר

יעקב מאיר נפל בקרב על ירושלים בשנת 1967. בנו הצעיר, משה, היה אז בן חמש. לאורך כל שנות חייו הוא נוצר בקפידה ובדייקנות כל שביב זיכרון מאבא, כל מזכרת רגשית וסמלית שהותיר אחריו. בבית לא מדברים על הכאב. מתגברים. צועדים במשעולי ירושלים בזהירות, בקדושה, לבל יערערו את קו הכאב. הבועה שבתוכה חי הכותב הולכת ומתקשה. הוא נישא, מקים משפחה, הופך לאיש חינוך. עד שהמציאות שלו מתנפצת באחת, כעבור שלושה עשורים, כשהוא פוגש את רות, אותה הוא מזהה כקולגה לשעבר של אביו.

הוצאה לאור: טובי

סיווג: ספרות לא בדיונית

 האם אלוהים הוא מתימטיקאי מתמטיקאי?

האם אלוהים הוא מתימטיקאי מתמטיקאי?
מאת: מריו ליביו

האם אלוהים הוא מתימטיקאי? מציג את התעלומה שעמה התלבטו אחדים מהמוחות המקוריים ביותר במהלך הדורות - מדוע יש למתימטיקה עוצמה כה רבה? מימי קדם ועד להווה, מדענים ופילוסופים השתוממו על יכולתו של תחום כה מופשט, לכאורה, להסביר את העולם הטבעי באורח כה מושלם. יתר־על־כן, פעמים רבות מציגה המתימטיקה ניבויים - על חלקיקים תת־אטומיים, למשל, או על תופעות אחרות שלא היו ידועות בשעתן - שהתגלו כאמיתיים בבוא העת. האם המתימטיקה היא פרי ההמצאה או פרי התגלית? אם המתימטיקה היא "פרי המחשבה האנושית שאינו תלוי בהתנסות", כפי שטען איינשטיין, כיצד יש ביכולתה לתאר ואפילו לנבא את העולם הסובב אותנו ברמה כה גבוהה של דיוק?

הוצאה לאור: אריה ניר

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

 המהפכה המדעית

המהפכה המדעית
מאת: סטיבן שייפין

שייפין מציג סינתזה מרשימה וביקורתית של הדיון העכשווי בהיסטוריה של תקופה זו. הוא מציב את גיבורי המדע – גלילאו וניוטון, דקרט ובויל – בהקשרים היסטוריים מגוונים, ומאפשר לקורא לבחון מחדש את שורשיה של התרבות המדעית של זמננו. בשפה בהירה ותמציתית מראה שייפין כיצד אופנים שונים של ייצור ידע על אודות העולם צמחו והתפתחו זה לצד זה במהלך המאה ה-17, כיצד הפכו רעיונות פילוסופיים לשיטות מחקר וכיצד המצאות טכנולוגיות שימשו בסיס לעיון פילוסופי.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

 המלחמה של איוואן

המלחמה של איוואן
מאת: קתרין מרידייל

זהו סיפורם המסעיר וההרואי של מיליוני גברים – ונשים – חיילי הצבא האדום שהוטלו את שדות הקרב והביסו את צבאותיו של היטלר. לא סיפורי הקרבות אלא חייהם היום-יומיים של החיילים הפשוטים במערכה, נשותיהם ומשפחותיהם בעורף והמכונה האדירה שהפעילה אותם, הם שעמדו במוקד עניינה של המחברת. הספר בוחן בפרוטרוט את הווי החיים בשדות הקרב על האלימות, הגבורה הנואשת והמחיר הנורא שהיא גבתה.

הוצאה לאור: עם עובד

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 העכבר ששאג

העכבר ששאג
מאת: יובל ריבלין

הספר העכבר ששאג מציע מעקב ייחודי אחר חיבוטי הזהות של יוצרים יהודים שעמדו במרכז התעשייה הקולנועית בארצות הברית ובישראל, מראשית ההגירה מאירופה בתחילת המאה העשרים ועד ימינו. הקריאה הלא שגרתית של יובל ריבלין בסרטים פופולריים כביג ליבובסקי, רשימת שינדלר, שר הטבעות ומדורת השבט, כמו גם הניתוח המעמיק שהוא מציע בהבנת עולמם היהודי של יוצרים כגון וודי אלן, סטיבן ספילברג, האחים כהן, רומן פולנסקי ושולי רנד - משמשים כתחנת המוצא למסע קולנועי-ספרותי בזהותנו היהודית העכשווית.

הוצאה לאור: טובי

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 זה מטריד אותי

זה מטריד אותי
מאת: אורית קמיר

הספר מביא שלושים סיפורים של הטרדה ("אירועים"), המתארים סיטואציות מן החיים, שרבים אינם יודעים לזהותן כהטרדות מיניות אסורות. הסיפורים נועדו להרחיב את המודעות הציבורית לכל גווני ההתנהגויות האסורות, ולשרטט את הקו בין המותר והאסור (למשל - כשאחד מבני זוג רוצה להיפרד, והשני מאיים שאם יעזוב אותו הוא יפיץ עליו דברים שיפגעו בפרנסתו או במעמדו החברתי - מעטים מודעים לכך שזוהי סחיטה מינית באיומים, המהווה הטרדה מינית).

הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד והוצאת כרמל

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 כבוד המלכים

כבוד המלכים
מאת: רן הכהן, תרגום, מבוא והערות

כבוד המלכים הוא האפוס הלאומי של אתיופיה. אגדת שלמה המלך ומלכת שבא, העומדת במרכזו, היא הרחבה ופיתוח של הסיפור המקראי (מלכים א י). מלכת שבא, היא מלכת אתיופיה, שומעת על חוכמתו של שלמה המלך ועולה לירושלים לראותו. בביקורה היא מקבלת על עצמה את דת אלוהי ישראל. המלך מפתה אותה, ובשובה לארצה היא יולדת בן. בבגרותו, בן המלך נוסע אל שלמה אביו וחוזר לאתיופיה ובאמתחתו ארון הברית שנחטף מבית המקדש.

הוצאה לאור: ההוצאה לאור אוניברסיטת תל אביב

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 למה גברים לא זוכרים ונשים לא שוכחות?

למה גברים לא זוכרים ונשים לא שוכחות?
מאת: מריאן ג. לגאטו

למה הוא אף פעם לא זוכר על מה רבתם בפעם האחרונה? למה היא תמיד רוצה לדבר על היחסים? איך היא מסוגלת להבדיל בין עשרה אריחים שנראים אותו דבר? איך הוא לא מבין בעצמו על מה היא כועסת? למה היא מדברת עם הידיים והוא לא מדבר בכלל?

הוצאה לאור: כתר

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

ספרים שראו אור בחודש נובמבר 2009
מוצגים 16 ספרים ב 2 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 --הבאסמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים