הרשמה     הסרה

    


ספרים שראו אור בחודש אוקטובר 2009 - עיון והגות, חברה ובקורת
מוצגים 17 ספרים ב 3 עמודים     עמוד תצוגה: 1 -2 -3 --הבא
 זרים לעצמנו

זרים לעצמנו
מאת: ז'וליה קריסטבה

זרים לעצמנו (1988) – ספר סוחף אשר קשה שלא לקרוא אותו בנשימה עצורה – מזמין אותנו להתבונן באורח החיים שלנו-עצמנו כזרים או לצד זרים, בד בבד עם בחינת גורלו של הזר בציוויליזציה האירופית: היוונים, על ה"מֶטֶקִים" וה"ברברים" שלהם; היהודים המעמידים את רות המואבייה כאחד היסודות של מלכות דוד; פאולוס הקדוש, הבוחר להטיף למהגרי העבודה ולהפכם לנוצרים הראשונים, ולצד כל אלה גם רבלה, מונטיין, ארסמוס, מונטסקיה, דידרו, קאנט, הרדר ואף קאמי ונבוקוב – כל אחד מהם הגה עוד לפנינו בפלאות ובתלאות של חיי הזר.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 מכונת הממים

מכונת הממים
מאת: סוזן בלקמור

הממים, כמו הגנים, הם משעתקים המתחרים על מקומות פנויים במוחנו ובתרבותנו. ספר מרתק זה של סוזן בלקמור חוקר את תוצאותיה של תחרות זו: מדוע יש לבני אדם מוחות כה גדולים, מדוע יש להם שפה, אלטרואיזם, סקס ואינטרנט. בשני הפרקים האחרונים של הספר דנה בלקמור בתפישת האני האישי, המחזיק באמונות, רצונות וכוונות. לטענתה, רעיון ה"עצמי" הוא אשליה, המערפלת ומעוותת את מודעותנו.

הוצאה לאור: דביר ויזרעאל

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

 מעבר לגבול

מעבר לגבול
מאת: אלדד בק

העיתונאי אלדד בק מ"ידיעות אחרונות" מחזיק בדרכון אירופי המאפשר לו לצאת לגיחות למדינות מוסלמיות רבות, בהן סוריה, לבנון, עיראק, איראן, פקיסטן ואפגניסטן. זהותו הישראלית של בק היא ברורה וידועה, מן הסתם, גם ל"צד השני". בנסיעותיו הרבות בעולם הערבי נחשף בק לעוינות הקשה כלפי ישראלים בפרט וכלפי יהודים בכלל. עם זאת, הוא שומר על אופטימיות מהולה בחיבה גלויה לאנושיות ולחום הקיימים בקרב בני האדם גם מצדו האחר של הגבול.

הוצאה לאור: ידיעות ספרים

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 על הפרישות

על הפרישות
מאת: מיכל בן-נפתלי

ספרה של מיכל בן-נפתלי, על הפרישות, מכיל ארבע מסות: "על הפרישות", "על הצער", "על הכאב", "על רצינות ומשחק". המסה הראשונה, "על הפרישות", דנה בתנאי הקיום של הפורש, הן בממד האינטלקטואלי והן בממד הגופני. הגוף, הנידון כאן לאחר החלמתו, כמו מותיר את הנפש לבדה, היא הרגילה לגוף חולה כדי לממש את פרישותה. כך, ללא תביעתו המוחלטת של הגוף, נוצר מבט שואל, המבקש לשוחח על אפשרויות היצירה והמעורבות, במיוחד במרחב הישראלי, מתוך עמדת הפרישות.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 רב-קוליות ושיח מחול בישראל

רב-קוליות ושיח מחול בישראל
מאת: דינה רוגינסקי והניה רוטנברג - עורכות

הספר רב-קוליות ושיח מחול בישראל מציג לראשונה בעברית קובץ מאמרים בתחום המחול, ובוחן את ריבוי הקולות הנארגים בשיח המחול העכשווי בישראל. הספר בוחן את התנועה והמחול המתקיימים במרחב הישראלי, את יחסי הגומלין הנרקמים בתוך מרחב זה עם רעיונות אמנותיים, עם מסורות תרבותיות, עם צורות מחול ומרחבים גאוגרפיים אחרים. מתוך דיון זה עולה סוגית המפתח של חיפוש אחר ביטוי ייחודי ישראלי, כלומר יצירתה של מקומיות בתוך שפת המחול והתנועה האוניברסלית.

הוצאה לאור: רסלינג

סיווג: ספרי עיון, חברה ובקורת

 רבין צמיחתו של מנהיג

רבין צמיחתו של מנהיג
מאת: שאול ובר

כאיש חינוך וכהיסטוריון מניח מחבר הספר ש"האדם שאינו אלא תבנית נוף מולדתו" ומביא תשובות חלקיות לפיתרון החידה בילדותו של יצחק רבין, בנעוריו ובתקופת המבחן הקשה שלו כמפקד חטיבת הראל. לאורך כל דרכו, ובעיקר לאחר מותו, כונה רבין בכינוי המחמיא "מלח הארץ" אבל מסתבר שבכדי לזכות בתואר אצולה זה, צריך לאכול הרבה מרור וספר זה עוסק גם במרור.

הוצאה לאור: ספרית מעריב

סיווג: ספרים על עם ישראל, יהדות וא"י

 רוזלינד פרנקלין

רוזלינד פרנקלין
מאת: ברנדה מדוקס

מה בדיוק קרה שם, בין המעבדות השונות, בדרך לגילוי מבנה הדנ"א? מה ראה או לא ראה כל אחד מעבודתו של האחר? מתי ואיך השתנתה אווירת ה"פר פליי" הבריטי בין החוקרים ונעשתה למירוץ של תפוס-ככל-יכולתך? איך קרה שדווקא ווטסון וקריק, שבאופן "רשמי" לא עבדו בחקר מבנה הדנ"א, הם שבנו את הדגם המפורסם של הסליל הכפול, אותן ספירלות-המעתיקות-את-עצמן של מולקולת הדנ"א הנושאת את המסר הגנטי? ואיפה נמצאת בתוך כל המהומה הזאת רוזלינד פרנקלין?

הוצאה לאור: ספרי עליית הגג

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

 ריפוי או פיתוי

ריפוי או פיתוי
מאת: סיימון סינג

סוף-סוף, הנה הספר שמספק בחינה מדוקדקת, ללא משוא פנים, של יותר משלושים מדרכי הטיפול האלטרנטיביות הנפוצות - אקופונקטורה, הומאופתיה, ארומתרפיה, רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה, צמחי מרפא ועוד. והמסקנות חותכות. בין אם אתם מאמינים אדוקים, ספקנים או סתם מבולבלים, ריפוי או פיתוי? מספק את גזר הדין בנחישות מדעית צלולה וחותכת.

הוצאה לאור: ספרי עליית הגג

סיווג: ספרי מדעי אדם וטבע

ספרים שראו אור בחודש אוקטובר 2009
מוצגים 17 ספרים ב 3 עמודים
עמוד תצוגה: 1 -2 -3 --הבאסמיוטיקה | ספרים | רמקולים | מיקרוטופינג | זכות הילד לכבוד | רמות | הוצאות לאור |

ספרים
ספרים חדשים